O nas

Grupa Stonewall

Od 2015 roku Grupa Stonewall zorganizowała 5 edycji festiwalu, który z roku na rok przyciąga coraz więcej osób uczestniczących. Od samego początku naszym podstawowym założeniem jest tworzenie imprezy atrakcyjnej zarówno dla samej społeczności LGBT+ jak i pozostałych mieszkańców miasta i regionu. Wydarzenie stało się nieodłącznym elementem kulturalnej mapy Poznania i jest wspierane przez władze miasta.

2015

To debiut Grupy Stonewall w organizacji poznańskiego marszu równości i pierwszy Poznań Pride Week w historii. Odbył się m.in. koncert “Tylko Równość” w którym wystąpili Michał Kwiatkowski i Wiktor Korszla. Marsz równości zgromadził 1000 osób, wśród nich był również prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Po raz pierwszy w historii urzędujący prezydent miasta wziął udział w marszu równości.

2016

Wśród wydarzeń drugiej edycji festiwalu znalazły się m.in. tęczowy przejazd rowerowy, spektakle teatralne i pokazy filmowe w lokalnych kinach studyjnych. Po raz pierwszy zorganizowano piknik przedmarszowy ze specjalną strefą dla dzieci. W Teatrze Polskim odbył się widowiskowy spektakl muzyczny zatytułowany “Miłość – to niby takie proste”. Po raz pierwszy w historii na ulicach polskiego miasta zawisły tęczowe flagi. Marsz równości zgromadził 3000 osób.

2017

Największą nowością trzeciej edycji wydarzenia było “SOHO w Poznaniu” – wielka, tęczowa impreza w samym centrum Poznania. Ulica Zamkowa na kilka godzin zamieniła się w londyńską dzielnicę SOHO. Oprócz tego odbyły się ciekawe wydarzenia teatralne – czytanie performatywne ‚Normalnego serca’ – sztuki Larry’ego Kramera w reż. Mike’a Urbaniaka oraz gościnne pokazy berlińskiego spektaklu “Feygele” z Maxim Gorki Theater. Marsz równości zgromadził 5000 osób.

2018

To był rok zmian! Przesunięto punkt startowy marszu nad brzeg Warty. Kolorowy pride’owy piknik przeniesiono do KontenerART. Oficjalnym partnerem imprezy został Netflix, który stworzył wielki tęczowy mural w samym centrum Poznania. Na zaproszenie Grupy Stonewall przybyli organizatorzy Pride’u w Kijowie, którzy opowiedzieli o wyzwaniach stojących przed ukraińską społecznością LGBT+. W marszu równości wzięło udział 7000 osób.

2019

Poznań Pride Week 2019 przyciągnął rekordową liczbę odbiorców i odbiorczyń. W otwierającym festiwal Vogue Ballu w przestrzeni KontenerART wzięły udział 4000 osób. Na ulicznej imprezie Soho w Poznaniu pojawił się 1000 osób. Największy sukces frekwencyjny to oczywiście Marsz Równości, w którym przeszło aż 13 000 osób. Gwiazdą Queer Night, czyli nocy pełnej dragowych występów, była znana z programu RuPaul’s Drag Race AJA.

Zobacz program

Poznań Pride Week to nie tylko Marsz Równości, ale cały tydzień wydarzeń: